כך תבחרו טכנאי תריסים חשמליים

שוק התריסים הישראלי משתנה לאורך השנים, וכיום בבנייה המודרנית מקובל להתקין תריסים חשמליים, הן בדירות ובבתים פרטיים והן בעסקים השונים. בשוק התריסים המקומי מככבים שלושה מוצרים עיקריים תריסי הזזה, תריס גלילה ידני ותריס גלילה חשמלי. התריס החשמלי, כמו כל מוצר חשמלי אחר, סובל מבלאי טבעי ויש גם תקלות נפוצות המחייבות הזמנת טכנאי מיומן לתיקון תריסים חשמליים. עם זאת, יש גם מקרים שבהם ניתן לתקן את הבעיה בתריס החשמלי בשיטות עשה זאת בעצמך, אך יש תקלות מורכבות המחייבות ידע, ניסיון, כלים וציוד מקצועי, לכן חשוב לבחור היטב את הטכנאי.

מתי נדרשת הזמנה של טכנאי תריסים חשמליים?

רוב התקלות הקיימות בתריסים חשמליים נוצרות עקב בלאי טבעי או בגלל שימוש לא נכון בתריס. התריס החשמלי נפוץ מאוד בישראל, הן בדירות מגורים והן במשרדים ובבתי עסק רבים. לתריס הגלילה החשמלי יש יתרונות רבים לעומת תריסים מסוגים אחרים, ומעבר למיגון היעיל שהתריס מציע הוא מאפשר לווסת את כמות האור החודרת לחללי הפנים במבנה, מונע כניסה של אורחים לא רצויים ועוד.

התקלות השכיחות יחסית שמאפיינות את התריסים החשמליים הן תקלה בשלבי התריס החשמלי, בגלגלים, ברצועות, בתושבת או במנוע. כל תקלה במנוע של התריס החשמלי מחייבת הזמנת טכנאי מקצועי ומיומן. אין לקחת סיכונים מיותרים ולנסות לתקן את מנוע התריס החשמלי לבד, ומומלץ לפני הזמנת הטכנאי לבדוק האם המנוע נמצא עדיין תחת אחריות יצרן.

אם לא מצליחים לפתוח או לסגור את התריס החשמלי, והתריס נותר דומם וניתן להבחין ברעש הדומה לזמזום הבוקע מהתריס – ככל הנראה מדובר בתקלת מנוע. המנוע החשמלי כולל רכיבים אלקטרוניים שונים לכן אבחון התקלה מחייב ידע במערכות חשמל ובמנועי תריסים. לעיתים התקלה אינה נובעת מהמנוע החשמלי של התריס אלא מקצר בתשתיות החשמל או ממתג הפעלה תקול.

תקלות בשלבי התריס החשמלי ניתן במקרים מסוימים לתקן בשיטות עשה זאת בעצמך, אך יש גם תקלות יותר מורכבות המחייבות הזמנת טכנאי מקצועי. כדאי לדעת כי ברוב המקרים הנתק בין שלבי התריס מתרחש בין השלב העליון ביותר לבין השלב הנמצא מתחתיו, כתוצאה מהמשקל הכבד שמופעל על השלבים העליונים של התריס בזמן הרמתו.

תקלה נפוצה נוספת היא קרע ברצועת התריס, ויש בכל תריס חשמלי לפחות שתי רצועות שתפקידן להחזיק את התריס כאשר הא סגור. הרצועות של התריס עשויות לרוב מבד סינטטי, לכן הרצועות סובלות מבלאי טבעי ויש להחליף אותן כדי לתקן את הבעיה. ניתן להחליף רצועות לבד, אך מדובר בעבודה פיזית המחייבת ידע וכלי עבודה, לכן ברוב המקרים מקובל להזמין טכנאי מיומן לתיקון תריסים חשמליים.

מתי ניתן להסתדר לבד?

ישנן תקלות נפוצות יחסית המאפיינות תריסי גלילה חשמליים, למשל גוף זר שחדר למסילה של התריס ומפריע לפעילותו התקינה, נתק בין שלבי התריס ורצועות הזקוקות להחלפה. תקלה נוספת שניתן לתקן לבד היא שלבים שזזו ממקומם ומפריעים לתפעול של התריס החשמלי, במקרה זה אין צורך להחליף שלבים אך יש לבצע כוונון של התריס החשמלי, ומי שיש לו רקע טכני קל יכול לתקן את הבעיה בעצמו, יש לא מעט מדריכים וסרטונים באינטרנט המראים כיצד לתקן בעיה זו.

טיפים לבחירה נכונה של טכנאי תריסים חשמליים

כדי לבחור טכנאי תריסים חשמליים מומלץ להתייחס לטיפים הבאים:
מקצועיות – חשוב לוודא שהטכנאי מיומן בתיקון כל התריסי החשמליים ויש לו ידע וניסיון מקצועי רב שנים.

זמינות – התקלה בתריס החשמלי מהווה מטרד של ממש, לכן חשוב לבחור טכנאי זמין המסוגל להגיע בזמן הקצר ביותר לצורך אבחון ותיקון הבעיה.
אחריות – יש לוודא כי הטכנאי מציע אחריות בכל עבודה.