החלפת תריסים ישנים – כל מה שחשוב לדעת

ברוב הבתים והדירות מותקנים תריסים ישנים יחסית, ולרוב אנחנו לא מתייחסים אליהם כל עוד הם תקינים. למעשה, אנו עשויים לשקול החלפת תריסים במצבים שבהם אנו עוברים לדירה אחרת, רוכשים נכס ישן ומתכננים לבצע שיפוץ מקציף (רמונט) או כאשר יש בעיה בתריסים ובעל המקצוע מסביר לנו כי עדיף להחליף אותם ולא לתקן. כאשר אנו שוקלים להחליף את התריסים הישנים בבית או בעסק עלינו לפנות רק לחברה מקצועית, אמינה ומובילה. חשוב לקבל ייעוץ מקצועי ולבחור בתריסים המתאימים לצרכי המיגון, נוחות התפעול, העיצוב הרצוי ולדרישות המיוחדות שלנו.

מהן הסיבות העיקריות להחלפת התריסים הישנים?

כדאי לדעת כי תריסים מחזיקים מעמד שנים רבות, וכדי ליהנות מהם זמן רב חשוב לבצע תחזוקה שוטפת הכולל ניקיון של השלבים, הפרופיל, המסילות והמסגרות, לשמן צירים, להחליף אחת לכמה שנים את הרצועה בתריס הידני, לכוון את המנוע בתריסים חשמליים וכיוצא בזה.

עם זאת, התריסים הישנים עשויים לרוב מפלסטיק מוקצף, לכן השלבים של התריס סובלים מבלאי טבעי, הצבע שלהם משתנה בגלל פגעי מזג האוויר, והם פחות בטיחותיים. בנוסף על זאת, המראה של התריסים הישנים הוא סטנדרטי ופחות מתאים לעיצוב המודרני בדירה או בבית העסק, ועם השנים שלבי התריס מקבלים עיוותים וצבע עכור, והמראה אינו אסתטי.

חשוב לזכור כי תריס לבית או לבית העסק הוא אמצעי הצללה יעיל, אפשר לסגור את התריס כדי ליהנות מפרטיות ולהימנע ממבטי סקרנים, ניתן לשלוט בכמות האור החודרת לחללי הפנים, ובנוסף התריס יכול לשמש כאמצעי מיגון המקנה תחושת ביטחון לדיירים. כמו כן, תריסים משמשים כשכבת הגנה נוספת עם יכולות בידוד תרמי ואקוסטי, אך כאשר התריס מתיישן הוא פחות יעיל, הן מבחינת מיגון ובטיחות והן מבחינת בידוד.

אם התריס בעסק או בדירה עדיין חדש ובמצב טוב, וגם המראה שלו אסתטי, עדיף להשקיע בתחזוקה שוטפת ובהתאם לצורך להזמין בעל מקצוע כדי לתקן בעיות ותקלות נפוצות, למשל שלב תקוע, רצועה קרועה, בעיה במנוע החשמלי, עצם זר הגורם לתריס לא לעבוד ועוד. אם התריסים ישנים ונראים מוזנחים ובלויים – כדאי לשקול החלפת תריסים מאחר ואין צידוק כלכלי בתיקון של טלאי על טלאי, אך יש להפקיד את המלאכה רק בידי חברה מקצועית ומוכרת.

אילו אפשרויות להחלפת תריסים ישנים קיימות כיום?

לאחר שקיבלתם החלטה להחליף את התריסים הישנים כדאי לדעת אילו אפשרויות קיימות כיום כדי לקבל החלטה נכונה וחכמה. באופן כללי מקובל לחלק את סוגי התריסים לפי צורת הפתיחה – תריס הזזה או תריס גלילה. עם זאת, יש שתי אפשרויות נוספות שחובה להתייחס אליהן לפני רכישת תירס כזה או אחר, ועליכם לבחור האם אתם רוצים תריס ידני או תריס חשמלי. כיום, רוב הלקוחות הפרטיים, העסקיים והמוסדיים בוחרים בפתרון של תריסים חשמליים משיקולי נוחות ואסתטיקה.

האפשרויות העיקריות הקיימות כיום בתחום התריסים:

תריס עם שלבי פלסטיק מוקצף – תריס פשוט יחסית, עם מנגנון ידני או חשמלי, התריס סובל מבלאי גבוה ונוטה להתקלקל במהירות, הוא גם פחות בטיחותי לדירות עם ילדים ולבתי עסק כמו חנויות, משרדים וכו'.

תריס אלומיניום מוקצף – תריס ידני או חשמלי עם שלבים העשויים מאלומיניום דק יחסית ופוליאוריטן מוקצף, הפלסטיק המוקצף משמש כשכבת בידוד.

תריס אור – הפתרון המומלץ כיום לעסקים וללקוחות פרטיים. תריס אור מאפשר שליטה מצוינת בכמות האור החודרת פנימה, יש שלושה מצבים להצללה, והתריס בטיחותי ומונע נפילות של ילדים וחפצים, הוא מקשה על פורצים לחדור לנכס וניתן לחבר אותו למערכת בית חכם כדי לשלוט בו מרחוק. העיצוב של תריסי האור מתוחכם ואסתטי יותר אך מחירו יקר יותר בהשוואה לסוגים אחרים.

המומחים בענף התריסים ממליצים ללקוחות להחליף רק לתריסי אלומיניום, עם מנגנון חשמלי. תריסי גלילה חשמליים מאלומיניום מבטיחים עמידות גבוהה בפני חלודה ונזקי מזג האוויר, קל לנקות אותם, הם בטיחותיים וחזקים, ויש שלל אפשרויות עיצוב כדי להתאים את התריס לצורכי המיתוג של העסק או לעיצוב של הבית או הדירה.